W 2017 r. całkowita liczba nielegalnych przejść granicznych do UE spadła do najniższych od czterech lat, w szczególności ze względu na spadek liczby wykrytych przypadków na wschodnich trasach Morza Śródziemnego i Bałkanów Zachodnich, analitycy Frontexu piszą w opublikowanym dzisiaj raporcie na temat analizy ryzyka na 2018 r. .
Roczna suma 204 700 osób oznacza znaczny spadek w porównaniu z ostatnimi latami, ale jeszcze nie nastąpił powrót do sytuacji sprzed 2014 r., Kiedy to liczba wynosiła od 72 000 do 141 000 przypadków.
Podczas gdy porównanie w ujęciu rocznym wykazuje, że szlaki wschodniej części Morza Śródziemnego i Bałkanów Zachodnich miały największy spadek w liczbach bezwzględnych, najbardziej znaczącym wydarzeniem ubiegłego roku było gwałtowne zmniejszenie liczby nielegalnych przejść granicznych w środkowym regionie Morza Śródziemnego. Nagła zmiana kursu miała miejsce w lipcu.
W przeciwieństwie do trzech głównych tras migracyjnych, liczba wykrytych przypadków w zachodniej części Morza Śródziemnego osiągnęła niespotykany dotąd wysoki poziom, ponad dwukrotnie większy od poprzedniego rekordu z 2016 r.
Odpowiadając zmianom na trasach migracyjnych, względny odsetek obywateli afrykańskich wzrósł w porównaniu z 2016 r., Co wynika z szybko rosnącej liczby imigrantów z krajów Maghrebu (w szczególności z Maroka, Algierii i Tunezji) w drugiej połowie roku. W rezultacie obywatele afrykańscy stanowili prawie dwie trzecie nielegalnych imigrantów przybywających do wybrzeży UE.
Analiza ryzyka na 2018 r. Przedstawia również różne wskaźniki związane z granicami zewnętrznymi UE i migracją w 2017 r. Obejmują one:
- 204 700 wykrytych przypadków nielegalnego przekraczania granic między punktami granicznymi (spadek o 60%)
- 183 500 odmów wjazdu (spadek o 15%)
- 151 400 efektywnych powrotów przez państwa członkowskie (spadek o 14%)
- Frontex pomógł ponad 14 000 zwrotów (wzrost o 33%)
- 10 200 wykrytych przemytników / facylitatorów (spadek o 19%)
Sprawozdanie Fronteksu zawiera również ciekawe analizy dotyczące takich tematów, jak:
- rola straży granicznej w zwalczaniu terroryzmu
- wpływ przestępczości transgranicznej na morzu i rosnącą rolę Fronteksu w jego zwalczaniu
- handel ludźmi
- wtórne ruchy migracyjne w UE
Analiza ryzyka na 2018 r. Stwierdza, że morze, szczególnie wzdłuż szlaków śródziemnomorskich, pozostanie najbardziej aktywną ścieżką nielegalnego przekraczania zewnętrznych granic UE, ale także jednym z najbardziej niebezpiecznych dla migrantów. Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, jest liderem w rozszerzaniu współpracy między różnymi organami, przyczyniając się do zwalczania różnych przestępstw transgranicznych, a także do dodatkowej koordynacji działań poszukiwawczo-ratowniczych.
Przeczytaj pełny raport
Źródło: FRONTEX